Zaburzenia erekcji a bezpłodność- czy mają ze sobą związek?

Panowie wstydzą się swoich problemów z potencją. Kłopot narasta, kiedy zaczynają starać się o potomstwo. Wiele osób zastanawia się, czy zaburzenia erekcji mogą prowadzić do niepłodności?

Zaburzenia erekcji a bezpłodność

Zaburzenia wzwodu w sposób pośredni mogą przyczyniać się do niemożności zapłodnienia partnerki. Dzieje się tak, gdyż niezdolność uzyskania czy utrzymania wzwodu powoduje to, iż para nie może odbyć stosunku wraz z wytryskiem nasienia do pochwy. Z tego względu kłopoty z potencją przyczyniają się właśnie do bezowocnych starań o dziecko. Jednakże należy pamiętać o tym, że nie można nigdy stawiać pomiędzy nimi znaku równości. Co ważne, osoba, która boryka się z dysfunkcjami seksualnymi, nie musi mieć wcale obniżonych parametrów nasienia. To właśnie słaba jakość spermy czy też zbyt mała ilość plemników jest przyczyną męskiej niepłodności. A więc osoba, która ma problemy w sferze seksualnej, nie musi być wcale bezpłodna wręcz przeciwnie, jej plemniki mogą być w świetnym stanie.

Jakie czynniki odpowiedzialne są za zaburzenia wzwodu?

Aby móc spłodzić potomka wystarczy czasem wyeliminowanie przyczyny zaburzeń wzwodu. Warto więc wiedzieć, jakie czynniki dokładnie odpowiadają za to zjawisko.

Długotrwały stres, nerwica, depresja

Stres nie sprzyja potencji, jednakże jest codziennym elementem naszego życia. Nie jesteśmy w stanie się go całkowicie pozbyć, a możemy go jedynie ograniczyć. Stres dotyka wiele sfer życia, może wynikać z problemów w domu czy w pracy. Należy więc pamiętać przede wszystkim o chwili wytchnienia i relaksu. Aby seks okazał się satysfakcjonujący, organizm musi być wypoczęty i zregenerowany. Mężczyzna bez energii i zestresowany, nie będzie w stanie właściwie reagować na docierające do niego bodźce. Problemy z erekcją w wielu przypadkach wynikają z zaburzeń psychicznych (nerwice lękowa, depresja). Niekiedy mężczyzna ma pewną blokadę psychiczną, na przykład, wtedy kiedy towarzyszą mu kompleksy, czy poczucie wstydu. Młode osoby obawiają się osądu partnerki z powodu ich braku doświadczenia i umiejętności. Niekiedy rozwiązaniem jest jedynie odpoczynek i szczera rozmowa z partnerką.

Niezdrowy tryb życia

Wiele młodych osób nie przykłada wagi do rodzaju prowadzonego trybu życia. Mężczyźni często żyją w pośpiechu, pracują długo, jedzą śmieciowe jedzenie. Ponadto siedząca praca także nie sprzyja zdrowiu seksualnemu. Rozwiązaniem problemu z zaburzeniami erekcji w tym wypadku będzie zmiana stylu życia na zdrowszy, wprowadzenie odpowiednio zbilansowanej diety, rzucenie używek i zwiększenie aktywności fizycznej.

Miażdżyca oraz cukrzyca

Zaburzenia wzwodu są w wielu przypadkach pierwszą oznaką rozwijającej się miażdżycy. To one właśnie pojawiają się jako pierwszy objaw tej choroby, dopiero potem zauważalne są symptomy choroby ze strony układu sercowo-naczyniowego. Jest to spowodowane tym, iż naczynia krwionośne penisa są o wiele węższe aniżeli naczynia wieńcowe serca, z tego względu szybciej ulegają zatkaniu. Na zaburzenia erekcji narażeni są w znacznym stopniu diabetycy. Cukrzyca tak samo, jak miażdżyca oddziałuje negatywnie na naczynia krwionośne i narusza nerwy. Aby erekcja była możliwa, niezbędne jest sprawne przewodnictwo nerwowe.

Zaburzenia hormonalne

Kolejną przyczyną pojawiających się dysfunkcji seksualnych są wahania poziomu hormonów. Najważniejszym męskim hormonem jest oczywiście testosteron. To właśnie on odpowiedzialny jest za popęd seksualny oraz męskie cechy wyglądu (barwa głosu, owłosienie), a oprócz tego właśnie za erekcję prącia. Jego niewielka ilość w organizmie może prowadzić właśnie do zaburzeń erekcji, z tego względu dobrze jest sprawdzić jego poziom, jeśli pojawią się problemy w sferze łóżkowej. To nie jedyny hormon ważny dla męskiej sprawności seksualnej. Istotna jest także prolaktyna, jej nadmiar prowadzi do niemożności uzyskania wzwodu. Hiperprolaktynemia pojawia się zazwyczaj przez silne działanie stresu, guza przysadki mózgowej czy przyjmowania pewnych leków. Ponadto zaburzenia wzwodu towarzyszą również niedoczynności i nadczynności tarczycy.